Investiční zlato

Co je investiční zlato a stříbro?

investiční zlato a stříbro

Výhodným investičním produktem je již po dlouhá desetiletí investiční zlato. To se vyskytuje v několika formách. Zlato se tak dá pořídit ve formě zlatých cihel, neboli slitků či ve formě zlatých mincí.

Co je investiční zlato?

Zlaté cihly (slitky)

Zlaté cihly (slitky) – jedná o specifickou formu zlata, která se běžně využívá jako bezpečná forma uložení finančního kapitálu. Zlaté cihly se vyrábějí v gramážích od 1g do 100 g, lité zlaté cihly se pak vyrábějí v hmotnostech 250g, 500g nebo 1000g. Všechny zlaté cihly se ke kupci dodávají spolu s certifikátem pravosti, zpravidla bez ochranné fólie – více viz zlaté slitky a zlaté cihly.

Zlaté mince

Zlaté mince – Zlaté mince, které se razí již od 3. Tisíciletí před naším letopočtem, mají dnes velkou oblibu zejména mezi sběrateli, nicméně i jich se dá velmi dobře využít jako vhodného investičního produktu. Dříve sloužili jako primární platidlo, v důsledku celosvětové hospodářské krize ve třicátých letech minulého století však většina zemí od zlatých mincí jako měny upustila (jednalo o konec tzv. zlatého standardu).

Od 70. Let minulého století se pak zlaté mince začaly hojně využívat jako investiční produkt. Zlaté investiční mince mívají často označení nominální hodnoty, nicméně tato hodnota není reálná, jejich skutečná cena se odvozuje od ceny zlata na světových trzích. Mnoho zlatých mincí bývá již po dlouhá léta raženo s konstantním designem, objevují se však i zlaté mince, které jdou do oběhu každý rok s obměněným designem, což může zvyšovat jejich cenu zejména mezi sběrateli.

Zatímco investiční zlaté cihly jsou určeny především pro investory, kteří chtějí nakupovat za co nejnižší cenu za graminvestiční zlaté mince jsou vhodnější zejména pro ty, které kromě samotné investiční hodnoty zaujme i design produktu. I toto je důvodem, proč se cena investičních zlatých mincí pohybuje na vyšší relaci nežli je tomu u zlatých slitků.

Proč investovat do zlata?

Investiční zlato dává svému majiteli (investorovi) několik základních záruk a jistot. Jedná se v první řadě o velmi bezpečnou a také likvidní investici, u které navíc neplatíte DPH. Investiční zlato je totiž na základě novely zákona o dani z přidané hodnoty od DPH osvobozeno. Zákon také přesně definuje, co je považováno za investiční zlato. Jde o:

Proč investovat do zlata?

  1. zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin,
  2. Zlaté mince, které mají ryzost min. 900 tisícin, byly vyraženy po roce 1800, jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Výhoda investičního zlata

Výhoda investičního zlata dále spočívá v tom, že lze v malém objemu přenášet vysoké částky. V jedné minci či jednom slitku tak lze přenášet i několik desítek tisíc korun.

Zlato je přirozeně atraktivní i po stránce designu a barvy, navíc je prakticky nezničitelné, protože se dá rozpustit jen ve speciálních sloučeninách. Zlato si rovněžudržuje na trhu svoji vysokou cenu tím, že zkrátka nejde jednoduše natisknout tak, jak tomu je u běžných platidel, jejichž dalším výtiskem může dojít k jejich devalvaci. Zlato je oproštěno od závislosti na produktivitě, měně, vládě a mnoha dalších ekonomických a politických aspektech.

Obchod se zlatem funguje po celý rok, 24 hodin denně, lze jej prodat všude na světě, což z něj činí nejlepší možné platidlo.